...

Astell&Kern Roxanne II hovedtelefoner

Tog2. plads rangordning:

DE BEDSTE IN-EAR HOVEDTELEFONER

Gå til bedømmelsen

Funktioner AstellKern Roxanne II hovedtelefoner

Vigtigste parametre

Type af anordning Hovedtelefoner
Udseende tilslutning
Type armatur
Frekvensområde, der kan afspilles 10 til 23000 Hz
Følsomhed 119dB/mW
Impedans 15 ohm
Isoleret mod støj udefra 26dB

Design

Antal chauffører 12
Monteringstype ingen armatur
Type af kabel aftagelig

Forbindelse

Hovedtelefonstik minijack 3.5 mm
Formen af hovedtelefonstikket direkte

Ekstraudstyr

Funktioner udskiftelige ørepuder
Antal par udskiftelige ørepuder inkluderet 5
Etui/tilbehør inkluderet er der
Yderligere oplysninger 2 kabler i sættet: ubalanceret 3,5 mm og balanceret 2,5 mm; integreret fjernbetjening i kablet til korrektion af lavfrekvensniveauet i området fra 10 til 100 Hz; indbygget fjerdeordens crossover; original balanceret armaturdriver; FreqPhase-teknologi; teknologi SoundrIVe (fire balancerede armaturdrivere til lave, mellemste og høje frekvenser); helmetalskal

Anmeldelser af AstellKern Roxanne II hovedtelefoner

Fordele:Smukt dyrt design, kvalitetsmaterialer, kabinetmetal dækker virkelig metal, og de kan poleres til en glans i tilfælde af slid og slitage. To kabler medfølger, begge med stive ørepuder, der gør, at hovedtelefonerne sidder sikkert og behageligt i dine ører. Der er en justering for bas på kablet. Stort udvalg af ørepuder.
Ulemper:Mærkeligt nok lyder de ikke til deres værdi, selv om de er i stand til meget mere. Bas og scene er der, men mellemtone og diskant mangler klart, og det kan ikke afhjælpes af ørepuder. Dårlig opbygning. Efter et stykke tid blev låget i en af hovedtelefonerne skrællet af, og alt det indvendige blev synligt. Desuden viste det sig, at et par basarmatur-drivere ikke var loddet, men at ledningerne blot var limet fast på væggen indefra. Åbnede den anden øretelefon, fandt det samme billede, dvs. spillede faktisk 10 af de 12 påståede drivere. I første omgang var jeg forvirret, jeg troede, det var en forfalskning, men driverne var originalt afbalancerede (mellemtone, diskant og bas – et par standard twin-drivere), så montørerne må have begået en fejl, eller det var sådan, det var designet. Måske har producenten bevidst forringet deres Roxannas for at promovere den dyrere Leila, da antallet af drivere er det samme i begge. Generelt anbefaler jeg ikke at købe, du vil blive skuffet. Følgende kommentar er ulæselig, fordi den ikke har noget at gøre med hovedtelefonerne fra producenten.
Ulemper:I betragtning af den uhørlige lyd i midten og toppen af hovedtelefonerne besluttede at gøre dem til en opgradering (og det er hovedtelefoner med en pris over 100 tusind rubler)!) Hvad blev der gjort: 1) alle de akustiske filtre blev fjernet (undtagen basfiltrene); 2) de oprindelige fleksible lyddrivere blev erstattet af hårde, selvfremstillede plastdrivere af kortest mulig længde, og armaturdrivernes dyser er rettet præcist mod udgangshullerne, hovedtelefonens størrelse tillod denne “vifte”-placering; 3) ledningerne i hver hovedtelefon blev fuldstændig udskiftet; 4) justeringsmodstandene for mellemfrekvenserne blev tilføjet, nu kan hovedtelefonens klangfarve justeres i både de lavere og mellemste frekvenser. Indstillede hovedtelefonerne til at matche min AstellKern AK320-afspiller. Hvad jeg fik i sidste ende: lydstyrken er stærkt udvidet til størrelsen af et stort rum, lyden er virkelig følt uden for hovedet. Indførte mellem- og højfrekvenser. Mellemtonen er musikalsk, som den skal være, og diskanten er klar og gennemsigtig. Manglen på filtre havde en positiv indvirkning på både hovedtelefonernes opløsning og den transmitterede lydstyrke (stereo-effekt, hvis du vil, jeg bryder mig ikke om udtrykket “scene”). Men bassen er særlig slående, den brøler bogstaveligt talt og knurrer i det laveste område, samtidig med at den bevarer et godt punch. Her er de filtre, der er i færd med at blive indstillet, besluttet at forlade. Den samlede lyd er mere afgrænset i rummet. Godt mixede optagelser giver et sømløst, realistisk musikalsk billede, noget jeg ikke har set i nogen hovedtelefoner før. Lyden er 100 % medrivende, du har ikke lyst til at tage hovedtelefonerne af, og når du gør det, får du en vedvarende følelse af musikalsk eftersmag, og det er det hele værd. I sidste ende fik jeg med en vis indsats fra min side den perfekte lyd, og jeg kigger ikke længere på andre hovedtelefoner. Punkt i forbindelse med udvælgelsen. Udvendigt er det den samme Roxanne, men indvendigt er det et helt andet sæt hovedtelefoner med en enorm forskel i lyden. Det viser sig, at Roxanns er i stand til dette, hvis de er ordentligt forberedt.

Alexander Osipov

Bedøm artiklen
( Ingen bedømmelser endnu )
Sofia Peterson

Hilsner til alle hjemmeentusiaster! Jeg er Sofia Peterson, og min rejse gennem husholdningsapparaternes Rige strækker sig over berigende år. Det, der begyndte som en intriger, har udviklet sig til en spændende karriere fyldt med opdagelser og en forpligtelse til at forenkle apparatlandskabet for husejere.

Tidende.info - dameblad | Mode, Skønhed, hverdagsliv og hjemmepleje, psykologi og relationer
Comments: 2
  1. Andreas

    Hvordan er lydkvaliteten på Astell&Kern Roxanne II hovedtelefonerne? Er de værd at investere i?

    Svar
  2. Andreas Jørgensen

    Hvad er prisen på Astell&Kern Roxanne II hovedtelefoner, og er de værd at investere i? Er lydkvaliteten virkelig så imponerende som anmeldelserne siger? Er de også behagelige at have på i længere tid? Er der nogen alternativer, du vil anbefale? Tak!

    Svar
Tilføj kommentarer